O zisku Super Bowlu již po léta rozhoduje forma quarterbacků

Téměř přímou úměrou roste tzv. passer rating u vítězných quarterbacků za posledních pět let. Jen v jednom jediném případě nezískal quarterback cenu pro nejužitečnějšího hráče (MVP) Super Bowlu. V roce 2008 místo Roethlisbergera vyhrál tuto individuální trofej wide receiver Santonio Holmes. Roethlisberger by si ale toto ocenění zasloužil úplně stejně jako Holmes.

Grafika1

Peytonu Mannigovi stačilo v sezoně 2006 dosáhnout 81.8 bodů ve zmiňovaném ratingu.Během Super Bowlu proti Chicagu (29-17) zkompletoval Manning 25 z 38 přihrávek, naházel 247 yardů s jedním touchdownem a jedním interceptionem.

Asi nejméně si z těchto pěti quarterbacků zasloužil MVP Peytonův bratr Eli po Super Bowlu XLII z ročníku 2007, kdy jeho Giants porazili New England 17-14. Manning tehdy dosáhl 87.3 bodů za 19 kompletních přihrávek z 34 pokusů, 255 yardů. Ke dvěma touchdownům také přidal i jeden interception. Větší zásluhy na porážce Patriots ale měla pozorně hrající obrana Giants.

Passer rating 93.2 Roethlisbergerovi k zisku MVP v sezóně 2008 tedy nestačil (jak jsme si připomněli výše), ale jeho poslední útok zakončený touchdownem Holmese rozhodl o zisku Super Bowlu po výhře nad Arizonou Cardinals (27-23). Roethlisbergerovy statistiky se po SB XLIII zastavily na 21 zkompletovaných přihrávkách z 30 pokusů a 256 yardech s jedním touchdownem a jedním interceptionem.

V předposledním odehraném Super Bowlu se rating Breese dostal přes hranici 100 bodů. Po 32 kompletních pasech z možných 39, 288 yardech a dvou touchdownech dosáhl Drew Brees 113.5 bodů. I díky jeho výkonu dokázali Saints porazit Indianapolis 31-17.

Jen o něco málo bodů získal letošní držitel MVP a vítěz Super Bowlu Aaron Rodgers (111.5). Za 24 přihrávek z 39 pokusů, 304 yardů a tři touchdowny si Rodgers obě trofeje rozhodně zasloužil. Výhru 31-25 nad Pittsburghem umocňuje i fakt, že Rodgers byl téměř po celou dobu utkání odkázán na výkony Jordyho Nelsona i přesto, že tam měl dispozici daleko zkušenější borce, kteří mu ale postupně z utkání pro zranění odpadávali.  

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na O zisku Super Bowlu již po léta rozhoduje forma quarterbacků

  1. Tom napsal:

    Několik oprav v roce 2008 získal cenu Pete Rozella Santonio Holmes, ne Hines Ward. Hines Ward ji získal v roce 2005.Passer rating je bezrozměrná jednotka, to znamená, že to nejsou body je to prostě pouze číslo.

  2. HMS napsal:

    –> Tom:Za záměnu majitelů MVP se samozřejmě (nejen Vám, ale všem čtenářům) omlouváme, a hned vše opravíme, to je bez diskuze.O trošku více diskutabilní je ale Váš komentář k passer ratingu. O něm byste totiž neměl tvrdit, že je to bezrozměrná jednotka, neboť se jedná o číslo které vychází z jasně předem definovaného vzorce. Pokud nás naše informace neklamou, tak žádný jasný název výsledek výpočtu passer ratingu nemá. Pojem "bod" jsme použili z technického hlediska. Je totiž docela obtížné (jakékoliv) číslo zakomponovat do věty tak, aby se její rytmus při opakování stejného tématu stále neopakoval. To znamená, že se občas objeví na začátku uprostřed nebo na konci věty, ale aby to nebylo tak kostrbaté dovolili jsme si pomoci výše zmíněným termínem do jekéhosi sousloví. Děkujeme za velmi přínosné připomínky, šišce zdar

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s